Jak se zdokonalit v MO

Pomoc s aktuálním domácím kolem kategorií A, B, C

  • Kurzy pro studenty i učitele. V jednotlivých krajích obvykle na podzim probíhají kurzy či semináře zaměřené na úlohy domácího kola, a to kurzy pro studenty i kurzy pro učitele. Informace o většině z nich najdete v kalendáři JČMF nebo na krajských stránkách MO. Celostátní online kurzy pro studenty bývají vypsány na stránkách pražské pobočky MO. Online kurzy pro učitele obvykle probíhají v září, bývají vypsány na stránkách projektu matematická gramotnost.
  • Návodné úlohy. Pokud nevíte, jak vyřešit úlohu domácího kola, zkuste si nejprve vyřešit návodné úlohy, které zveřejňujeme v září na stránce aktuálního ročníku.

Cílem domácího kola je mimo jiné, abyste se něco nového naučili, proto bývají úlohy celkem těžké (těžší než např. ve školním kole) a je v pořádku, pokud si necháte poradit např. od vašeho učitele matematiky.

Pro žáky: jak se zlepšit v řešení úloh MO

  • Samozřejmě vám doporučujeme navštěvovat výše zmíněné kurzy, ale nejdůležitější je trénink, a proto:
    • Účastněte se korespondenčních seminářů, např. PraSe , BRKOS pro SŠ, Pikomat , KoKoS pro ZŠ a nižší gymnázia. Odkazy na další korespondenční semináře najdete v matematickém rozcestníku. Při řešení úloh korespondenčních seminářů se mimo jiné naučíte sepisovat řešení úloh, formulovat své myšlenky, vysvětlovat (což se vám bude hodit nejen v matematice). Organizátoři semináře vám opravené úlohy obvykle pošlou zpět s komentářem. Navíc na nejlepší řešitele obvykle čeká soustředění s bohatým matematickým i nematematickým programem. Existují i korespondenční semináře pro 1. stupeň ZŠ.
    • Účastněte se dalších soutěží, např. matematický náboj, matematický klokan.
    • Pro zkušené řešitele, kteří chtějí být ještě lepší je tu seminář iKS, který (spolu se soustředěním) může sloužit jako dobrá příprava na mezinárodní olympiády. Za zmínku určitě stojí mezinárodní workshop Math Beyond Limits.
  • Studijní literaturu najdete v matematickém rozcestníku.

Pro učitele: jak podpořit žáky se zájmem o matematiku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info